Každý může jet na misii

Už jsi slyšel o misijních týdnech? Je to týden, během kterého mladí, tak starší mohou sdílet Ježíše s lidmi. V České republice je hodně lidí, kteří neznají ani jednoho člověka, který zná Ježíše. To je obrovská výzva pro ty z nás, kteří jej známe. Musíme vyjít ven za lidmi, seznámit se s nimi, ukázat jim a říct jim, jak mohou poznat Ježíše. Potřebujeme do toho jít společně. To je to hlavní, o čem misijní týden je.

Uvedu jeden příklad misijního týdne, který proběhl v Karviné v srpnu minulého roku. Mládež z místního sboru se rozhodla jít do toho. K nim se připojili mladí křesťané z Albrechtic, Bohumína, Ostravy, Nebor, také tři mladí křesťané z Ruska a jedna dívka z Polska. Těchto 15-20 lidí bydlelo společně po celý týden v prostorách místního sboru. Jedli, hráli hry, chválili Boha, modlili se, učili se novým věcem, bavili se, získávali nové přátele, sdíleli Ježíše – to vše dělali společně. V průběhu týdne potkávali mladé lidí v ulicích Karviné a zvali je, aby se k nim připojili. V průběhu vzájemného seznamování jim lidé z týmu začali mluvit o Ježíši a o životě s ním…

Podobné misijní týdny proběhly v posledních několika letech na mnoha jiných místech v České republice. A je úžasné vidět, kolik lidí se setkalo s Ježíšem v průběhu těchto týdnů. Někteří z nich dnes už sami sdílejí Ježíše s jinými lidmi kolem. Během těchto týdnů jsme se naučili, že jedna z nejdůležitější věcí, když chceme někomu pomoct seznámit se s Ježíšem, je zůstat v kontaktu s tímto člověkem také po skončení misijního týdne. Chce to čas, abychom si mohli vybudovat přátelství s novými lidmi. To stejné platí, když chceme poznávat Ježíše. A v průběhu tohoto procesu je nezbytné mít člověka, který mě vede a společenství, do kterého budu patřit. Takže ať už máte v plánu se zapojit do letních misijních týdnů, nebo jednoduše chcete sdílet evangelium s někým ve svém každodenním životě, pamatujte, že člověk, se kterým sdílíte Ježíše, potřebuje, abyste s ním sdíleli i svůj vlastní život v průběhu následujících týdnů či měsíců. Tomu se říká učednictví a podle Ježíše je to velmi důležité.

Misijní týdny se nekonají jen v naší zemi, ale také v jiných zemích jako je Finsko, Německo, Lotyšsko, Švédsko, Slovensko, Norsko a Rusko. Týmy z České republiky cestovaly poslední dva roky do Ruska, Lotyšska a Norska, aby tam pomohly sdílet Ježíše během misijních týdnů. A tyto výjezdy budou pokračovat. V listopadu loňského roku proběhlo ve Stockholmu víkendové setkání vedoucích ze sedmi evropských zemí, aby se modlili za náš kontinent a společně plánovali, jak a kde budeme sdílet Ježíše nadcházející léto. Byl to opravdu úžasný víkend. A vypadá to, že v létě tohoto roku proběhne zhruba 30 misijních týdnů na různých místech Evropy. Jsi připravený se připojit k jednomu, nebo dvěma z těchto týdnů? Několik misijních týdnů proběhne v Severních Čechách, další na Slezsku, další pak v Lotyšsku, Rusku, Švédsku, Německu a je možné, že přibudou další místa. Možností zapojení je několik. Můžeš se připojit k nějakému týmu nebo člověku, který někam jede. Nebo můžeš říct: “Chtěl bych jet tam a tam. Kdo se ke mně přidá a pojede se mnou sdílet Ježíše v tomto městě?” Nebo můžeš říct: “Chceme sdílet Ježíše s lidmi v našem městě. Kdo přijede za námi a pomůže nám v tom?”

Zkušenost mi říká a Boží slovo to potvrzuje, že kolem nás je hodně lidí, kteří jsou jen jednu otázku od toho, aby se vydali na cestu poznávání Ježíše ve svém životě. Chceš si s námi zahrát volejbal? Chceš se k nám dneska večer přidat? Chtěl bys vědět, co Ježíš udělal v mém životě? Jedna otázka může změnit život nějakého člověka. Jedna otázka a pak následují další společně strávené hodiny, dny, týdny. Jedna otázka! Ve skutečnosti to není nic těžkého, i když někdy se v tom můžeme cítit nepříjemně (nepohodlně). Ale stojí to za to!

Kristian Lande a Daniel Kocyan
Únor 2015