Potřebujeme vzory?

Člověk je tvor společenský a v té společnosti si hledá své místo. Dívá se kolem sebe, utváří si názor o ostatních, hledá si své vzory. A pro příklady nemusíme chodit vůbec daleko. Nemusíme se bavit o velkých lidech, olympijských vítězích, světoznámých evangelistech.

Rád bych svou myšlenku podložil příkladem svého syna, který v únoru oslavil 3 roky. Vy, kteří máte sami děti, mi dáte jistě za pravdu, s jakou dokonalou přesností naše malé ratolesti kopírují naše chování. Můžou to být věru chvíle velmi příjemné, třeba když od nás malý Tim pochytil vzor v modlitbě? Mluvit ještě moc neuměl, pouze pár slov, ale modlitba byla pro něho prostě „łuuu.“ Ano, tak on sám modlitbu nazval a toto „slovo“ ze sebe během ní vydával. Postupně, jak rostla jeho slovní zásoba, přidával tato slova:

„łuuu“ mama, „łuuu“ tata, „łuuu“ baba (babička*), „łuuu“ tatać (dědeček*), „łuuu“ mimi (sestřička*), „łuuu“ Maja, Jana (tety*), „łuuu“ Bobo (strejda*), „łuuu“ Basia (sestřenka*), „łuuu“ Tom, Míša, Dan (dorosťáci*)

Třeba po návratu z loňské centrální wigilijki jsme zažili hotovou modlitební chvilku. Tim se vrátil domů docela odpočatý, protože cestou v autobuse se prospal a spal i celé nesení z autobusáku domů. Ovšem doma se probudil – mohlo být snad půl 10 večer a začal maratón, kde střídal chvály „la la“ v různých rytmech a modlitby „łuuu“ Tom, Míša, …. A věřím, že si Bůh používá i Timovy modlitby a sám to na našem dorostu vidím. Jen se nemohu dočkat, až se Tim naučí vyslovovat jména všech dorosťáků. 🙂

Samozřejmě z Tima nechci dělat žádné superdítě a i on má své dny, kdy se s námi před jídlem pouze začne modlit, ale u druhého, třetího slova slyšíme cinkot lžíce o talíř.

Ono vzorování podle rodičů může být samozřejmě i tím druhým směrem – negativním. A musím se vám přiznat, že i to se u našeho Tima vyskytuje. Trochu mně děsí, když vidím, jak se umí rozčilit na mně či na manželku. Samozřejmě podle nás vždy kvůli banalit. S úzkosti v srdci pak ale zjišťuji, že jsem mu dal příklad, když jsem se kvůli podobné banalitě (špatně umyté muhrnku, nepořádku) rozčílil já.

Manželka mi nedávno vyprávěla o zajímavém klipu na YouTube pod názvem: „Children see children do.“ (dítě dělá, co vidí), kde děti kopírují špatné jednání svých rodičů např. domácí násilí, agresivita za volantem… Jak tento klip, tak i jednání mého syna je pro mne motivací k modlitbám. Modlitbám, abych mohl nejenom svým dětem, ale i ostatním lidem být vždy dobrým příkladem.

Matouš 18;6 „Kdokoli by ale svedl jednoho z těch maličkých, kteří ve mně věří, bylo by pro něj lepší, kdyby mu na krk pověsili veliký mlýnský kámen a utopili ho v mořské hlubině.“

*překlad, pro neznalce Timkova jazyka 🙂

Vladislav Josiek
Duben 2014